Ahogyan azt áttekintettük, a Candida-diéta első szakaszában a Candida-gomba számára táplálékot jelentő élelmi forrásokat - a cukor- és élesztő tartalmú ételeket - el kell hagynunk. Az olajok tekintetében ebben a periódusban a hidegen sajtolt olajok jelentik a legjobb választást, mivel ezek nem szolgálnak táplálék a gombák számára. Különösen hatékony választás lehet az antifungális összetevőkből felépülő kókuszolaj.
A kókuszolaj és a többi étolaj között egy nagyon lényeges különbség figyelhető meg: míg általában az étolajok hosszú szénláncú zsírsavakból épülnek fel, addig a kókuszolaj közepesen hosszú szénláncokból épül fel. A kókuszolaj továbbá kapril- és laurinsavat is tartalmaz, alkotóelemei tehát hatékony segítséget nyújthatnak a Candida-gomba terjedésének visszaszorításában.
Szobahőmérsékleten ez az olaj megdermed, ezért a vaj és a margarin helyett is kiválóan alkalmazható.
A polcokon számos különféle kókuszolaj közül választhatunk: létezik hidegen sajtolt, szűz és finomított változat. A hidegen sajtolt és a szűz olaj nem esett át egy finomító, színtelenítő és szagtalanító folyamaton, a hidegen sajtolt pedig még hőkezelésen sem. Ez a két változat tartalmazza a legtöbb kaprilsavat és laurinsavat, tehát ezek a leghatékonyabbak a Candida kezelése szempontjából - ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ezek a változatok nem mindig alkalmasak főzésre és sütésre, ugyanis éppen az említett savak intenzív kókuszos aromát kölcsönöznek az olajnak.
A finomított változatban ugyan kisebb mennyiségben találhatóak meg ezek a jótékony hatású savak, ám ez a típus íztelen és szagtalan, így kiválóan alkalmas bármilyen étel elkészítéséhez. Sütéshez és főzéshez tehát ajánlott a finomított változatot beszerezni, minden más esetben azonban használjuk a hidegen sajtolt változatot, mely 100%-ban tartalmazza a kókusz pozitív tulajdonságait.
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.